Pomoc: Parametry, cechy, wykazy
Dobór łożysk: wytyczne ogólne
Każda grupa konstrukcyjna łożysk ma charakterystyczne cechy, które określają warunki, w jakich łożyska te najlepiej spełniają swoje zadanie, względnie w jakich warunkach nie powinny być eksploatowane.
Do podstawowych kryteriów decydujących o doborze łożysk należą:
- ograniczenia wymiarowe łożysk,
- wielkość i kierunek obciążenia,
- prędkość obrotowa,
- możliwości ograniczenia błędów współosiowości,
- wymagania dokładności wykonania i cichobieżność,
- sztywność łożyskowania,
W większości przypadków, co najmniej jeden z wymiarów głównych jest narzucony przez konstrukcję urządzenia - przeważnie średnica otworu.
Do wałów o małych średnicach dobiera się przeważnie łożyska kulkowe zwykłe, a do wałów o dużych średnicach - łożyska walcowe, stożkowe i baryłkowe, jak również w niektórych przypadkach łożyska kulkowe zwykłe. Najniższą wysokość przekroju poprzecznego mają łożyska igiełkowe, walcowe i baryłkowe określonych serii, a w następnej kolejności łożyska kulkowe zwykłe. Jeżeli wielkością ograniczającą przestrzeń jest szerokość łożyska, dobiera się zwykle łożyska walcowe jednorzędowe i kulkowe zwykłe wąskich serii.
Jeżeli wielkością ograniczającą jest rodzaj otworu (walcowy lub stożkowy), wszystkie łożyska mają otwór walcowy a trzy poniższe są produkowane w wersjach z walcowym i stożkowym otworem: